Zajęcia hokeja na trawie dla dzieci i młodzieży w AZS Politechnika Poznańska, przybliża dla nas Mateusz Grochal - trener grup młodzieżowych.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z hokejem na trawie?

Mateusz Grochal: Zabawę z hokejem na trawie zaczynamy z dziećmi w wieku 6 lat.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia hokeja na trawie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Mateusz Grochal: Hokej na trawie to sport dla wszystkich. W początkowej fazie nauczania predyspozycje fizyczne dziecka nie mają większego znaczenia. Dzięki treningom hokeja na trawie wiele z nich można w krótkim czasie rozwinąć.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia hokeja na trawie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Mateusz Grochal: Podobnie jak w przypadku cech motorycznych trening hokejowy pozwoli rozwinąć wiele przydatnych umiejętności społecznych. Mam tu na myśli chociażby pracę w grupie, czy umiejętność sprawnej komunikacji. Jak każda dyscyplina sportu, hokej na trawie świetnie kształtuje wytrwałość oraz determinację.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach hokeja na trawie?

Mateusz Grochal: We wczesnej fazie takich przeciwwskazań nie ma. Jednak warto pamiętać, iż aby brać udział w treningach hokeja na trawie wymagane jest zaświadczenie, tzw. „zdolność” od lekarza medycyny sportowej.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Mateusz Grochal: Dobrze gdy rywalizacja pojawia się w wieku nastoletnim. W przypadku dzieci od 6 do 10 roku życia mówimy raczej o zabawie. Jeśli w tej kategorii gramy turnieje lub mecze, wynik jest sprawą najmniej istotną.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach hokeja na trawie? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Mateusz Grochal: Na pewno wspominana przeze mnie wytrwałość, współpraca, ale dodałbym tutaj też sumienność i chęć osiągnięcia celu. W zakresie zdolności motorycznych, hokej na trawie umiejętnie kształtuje zręczność, zwinność, szerokie postrzeganie oraz precyzję.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy hokej na trawie jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Mateusz Grochal: Wbrew powszechnej opinii hokej na trawie nie jest kontuzjogenny. Przepisy oraz regulaminy zostały skonstruowane w ten sposób, aby przede wszystkim chronić zdrowie uczestników. Sprzęt, którego używamy, również spełnia te wymogi.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept hokeja na trawie?

Mateusz Grochal: Tak jak wspomniałem ryzyko kontuzji jest bardzo niewielkie. Podczas naszych zajęć stosujemy wiele ćwiczeń prewencyjnych oraz rozciągających, które zapobiegają zwyrodnieniom oraz wadom postawy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów hokeja na trawie?

Mateusz Grochal: W wieku 6-8 lat sugeruję trening 2 razy w tygodniu w wymiarze 45-60 minut.

W przypadku dzieci 9-12 letnich, treningi powinny odbywać się 3 razy w tygodniu w granicach 70-90 minut.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adepta hokeja na trawie?

Mateusz Grochal: Wygodne sportowe obuwie - najlepiej z tzw. „turfową” powierzchnią. Do tego klasyczne getry, spodenki oraz koszulka.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego hokeistę?

Mateusz Grochal: Większość klubów na pierwszych treningach wypożycza sprzęt specjalistyczny tj. laskę hokejową oraz piłkę. Rodzic powinien pamiętać o zaopatrzeniu dziecka w ochraniacze na golenie oraz ochraniacz na zęby.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia hokeja na trawie?

Mateusz Grochal: W grupach młodzieżowych naszego klubu składka miesięczna to 20,00 zł. W przypadku rodzeństwa stosujemy zniżki.

 

Nr telefony kontaktowego: 509105593