Siatkówka to sport pierwotnie opracowany w USA jako alternatywa dla koszykówki. Szybko znalazła jednak zwolenników na całym świecie i stała się równie popularna. Dzisiaj znamy dwie odmiany gry w siatkówkę: siatkówka klasyczna – halowa i siatkówka plażowa. Obydwie są dyscyplinami olimpijskimi.

 

Sport indywidualny czy drużynowy: Siatkówka to sport drużynowy. W przypadku siatkówki halowej jednocześnie na boisku znajduje się po 6-ciu zawodników z każdej z drużyn. W przypadku siatkówki plażowej – zespoły są dwuosobowe.

 

Sezonowość sportu: Siatkówka jest sportem całorocznym.

 

W jakim wieku można rozpocząć grę w siatkówkę? Optymalny wiek to 7-9 lat.

 

Niezbędna umiejętności, jakimi musi się wykazać dziecko rozpoczynające przygodę z siatkówką?Kozłowanie i umiejętność pracy w zespole, do tego dobra koordynacja ręka-oko i umiejętność odczytywania wizualnych wskazówek.

 

System siatkarskich rozgrywek młodzieżowych w Polsce: Polski Związek Piłki Siatkowej organizuje turnieje młodzieżowej wg kategorii wiekowych:

  • młodzicy/młodziczki – 13/14 lat;

  • kadeci/kadetki – 15/16 lat;

  • juniorzy/juniorki – 17/18 lat

Dodatkowo dla dzieci młodszych – rozpoczynając od siedmiolatków opracowano Przepisy i zasady gry w Mini Siatkówkę.

 

Mini Siatkówka – to gra w piłkę siatkową przeznaczona dla dzieci w wieku 7-12 lat, rozgrywana w zespołach dwu, trzy, czteroosobowych, na zmniejszonym boisku, mniejszą piłką i z wybranymi przepisami gry dostosowanymi do możliwości dzieci”.

Mini Siatkówka jest grą zespołową, rozgrywaną pomiędzy dwoma zespołami. W zależności od kategorii rozgrywkowej mogą to być rozgrywki 2x2, 3x3 lub 4x4.

Jest najprostszą i najłatwiejszą formą piłki siatkowej, przystosowaną do możliwości fizycznych i mentalnych dzieci od 7 do 12 lat.” 1

 

Niezbędny sprzęt/strój: Strój sportowy (najlepiej krótkie spodenki i koszulka z krótkim rękawem)+ halowe obuwie sportowe, nierzadko zalecane są również nakolanniki. Do ćwiczeń w domu potrzebna będzie również piłka rozmiarem dopasowana do naszego malucha (patrz. załączone „Przepisy i zasady gry w Mini Siatkówce w Polsce”).

 

Czas, jaki dziecko powinno poświęcić na treningi: Niezbędne minimum to jeden – dwa treningi tygodniowo, dotyczy to osób początkujących. Wskazane jest jednoczesne wykonywanie ćwiczeń w domu, na podwórku,w parku. Im dziecko bardziej zaangażuje się w tę dyscyplinę, tym bardziej będzie ona dla niego czasochłonna – ulegać będzie zwiększeniu częstotliwość treningów, wydłuży się czas ich trwania, dodatkowo dojdą wyjazdy na turnieje, zgrupowania.

 

Czy siatkówka to sport kontuzjogenny? - Tak, z uwagi na potencjalny kontakt zawodnika z innymi graczami, piłką czy podłogą. Najczęstszymi kontuzjami wśród siatkarzy są skręcenia kostki, urazy palców i kontuzje ramion.

 

1Przepisy i zasady gry w Mini Siatkówce w Polsce – Polski Związek Piłki Siatkowej.

 

Opracowanie: Redakcja ABC Sportu