Zajęcia jeździeckie w KJ Manor House Dziedzictwo przedstawia pani prezes - Marcelina Wrona.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z jeździectwem ? Marcelina Wrona: Pomijając rozwój fizyczny i psychiczny dziecka, przyjmując natomiast iż dziecko jest prowadzone przez instruktora prawidłową techniką jazdy konnej, nie rzutującą przyszłości na jego postawę ciała, dobór wieku zależy od wzrostu jeźdźca do wzrostu konia. Jesteśmy w stanie gościć u nas na zajęciach dzieci od 12-13 roku życia (145cm wzrostu).

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia jeździeckie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne? Marcelina Wrona: Jeździectwo rzutuje na całą postawę ciała. Dzieci bardziej ,,wysportowane” i elastyczne będą mniej narażone na rekompensowanie braków mięśni partiami niewłaściwymi.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia jeździeckie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne? Marcelina Wrona: Jeździectwo buduje charakter dając nam takie cechy jak: samodyscyplina, cierpliwość, poświęcenie, samoświadomość i wytrwałość. Zadaniem instruktora jest wpojenie tych pojęć w ucznia.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach jeździeckich ? Marcelina Wrona: Jeżeli u ucznia występują wady postawy rodzice powinni przed zapisaniem dziecka na jazdę konną skonsultować RTG z instruktorem.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej? Marcelina Wrona: Rywalizacja jest budulcem charakteru. Zadaniem instruktora jest wpojenie uczniowi zdrowego pojęcia rywalizacji - wtedy jest ona właściwa.

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach jeździeckich ? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa? Marcelina Wrona: Przede wszystkim dziecko dostaje możliwość dotknięcia dorosłych pojęć relacji społecznych, ze względu na to iż treningi są prowadzone indywidualnie, a nie grupowo.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy jeździectwo jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym? Marcelina Wrona: Jeżeli instruktor nie ma wykształcenia odnośnie anatomii, motoryki ruchu jeźdźca i konia, sport ten nie dość, że staje się niebezpieczny to może doprowadzić uczniów do dyskopatii, przepuklin i zwyrodnień nawet do 20 roku życia.

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept jeździectwa ? Marcelina Wrona: Przy niewłaściwej technice jazdy konnej narażony jest na uszkodzenia i zwyrodnienia: - stawu skokowo-goleniowego - stawu kolanowego - stawu barkowego - całej miednicy i odcinka lędźwiowego - odcinka piersiowego - odcinka szyjnego - tworzenie się przepuklin

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów jeździectwa ? Marcelina Wrona: Jeżeli uczeń przygotowuje się do zawodów jeździeckich: minimum 3 razy w tygodniu. Jeżeli uczeń chce jeździć rekreacyjnie - 2 razy w tygodniu. Dodatkowo zajęcia rozciągające, zajęcia na basenie w ośrodku i na siłowni.

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adepta jeździectwa ? Marcelina Wrona: Buty jeździeckie z czapsami, kask do jazdy konnej z technologią MIPS stosowaną w sportach ekstremalnych jak motocross itp., bryczesy z pełnym lejem, rękawiczki, kamizelka do jazdy konnej nie utrudniająca ruchów górnej części ciała.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego adepta jeździectwa ? Marcelina Wrona: Oprócz elementów wymienionych powyżej dziecko powinno w domu posiadać zestaw rolerów do ciała w celu rozmasowywania mięśni.

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia jeździeckie ? Marcelina Wrona: Kwestia indywidualna zależna od pakietu, jakie dziecko i rodzice pragną wybrać. W przypadku niemieszkania na miejscu będą to koszta dojazdu, składki miesięcznej 100,00 zł płatności za zajęcia jeździeckie wahające się od 80,00 zł do 130,00 zł (bez zniżek i przy jednorazowym spotkaniu; przy pakietach ceny są niższe).

Nr telefonu kontaktowego: 506-384-915 / 513-057-271