Zajęcia baseballowe w MKS JASTRZĄB Baseball z Jastrzębia-Zdroju przybliża nam trener - p. Mateusz Mleczko.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z baseballem?

Mateusz Mleczko: W baseballu, tak jak w innym sporcie, im szybciej tym lepiej. Natomiast najbardziej optymalny wiek by rozpocząć swoją przygodę z tym sportem to 5-6 lat.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia baseballowe powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Mateusz Mleczko: Baseball to dyscyplina dla każdego, cechuje go różnorodność pozycji, więc każdy niezależnie od warunków fizycznych, się tu odnajdzie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia baseballowe powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Mateusz Mleczko: Baseball skupia się głównie na powtarzaniu kilku elementów, więc cierpliwość i wytrwałość będzie tutaj odpowiednim atutem. Ważna jest też kreatywność, która z pewnością będzie mocną stroną w trakcie meczu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach baseballa?

Mateusz Mleczko: Złe nastawienie i poddawanie się, gdy nie wychodzi. Jednak i z tym staramy się sobie radzić.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Mateusz Mleczko: Tak, jak najbardziej. Natomiast jej głównym celem powinna być weryfikacja zawodników oraz drużyny, zdobycie doświadczenia meczowego oraz pokazanie nad czym jeszcze powinniśmy pracować.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach baseballowych? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Mateusz Mleczko: Z pewnością - praca w grupie, to bardzo ważna cecha, która z pewnością przyda się w dorosłym życiu. My bardzo dużo jeździmy na międzynarodowe turnieje do m.in. Czech, gdzie spotyka się drużyny z różnych części świata, a to wspaniała okazja by rozwinąć swój język obcy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy baseball jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Mateusz Mleczko: Myślę że to jeden z mniej kontuzyjnych sportów. Mało w nim kontaktu z przeciwnikiem, więc i ryzyko kontuzji jest zminimalizowane.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody baseballista?

Mateusz Mleczko: W tym sporcie najbardziej nadwyrężona jest nasza górna część ciała (bark, łokieć), więc tu może pojawić się ryzyko kontuzji, ale przy dobrej rozgrzewce oraz odnowie biologicznej to ryzyko jest zminimalizowane. Oprócz tego mogą wystąpić czasami siniaki (od trafienia piłką), różne otarcia (od wślizgów), czy skręcona kostka (od złego ułożenia stopy). Reasumując - kontuzje jak w każdym innym sporcie, lecz w naszej dyscyplinie ryzyko jest mniejsze.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych baseballistów?

Mateusz Mleczko: Myślę, że zajęcia od 3-4 razy tygodniu, około 1,5 godziny będą bardzo optymalną wartością, która pozwoli nie obciążyć sportowo zawodnika a wpłynie na jego dobry rozwój.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego baseballisty?

Mateusz Mleczko: Typowe wyposażenie baseballisty to:

  1. buty na halę/ korki/ lub buty baseballowe zwane „spajkami” – wszystko zależne od miejsca treningu oraz warunków atmosferycznych,
  2. getry
  3. spodnie baseballowe, dresowe lub krótkie
  4. koszulka sportowa
  5. bluza
  6. czapka
  7. rękawica + piłka

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego baseballistę?

Mateusz Mleczko: Najbardziej potrzebnym, ale i takim który jest w zasięgu kieszeni rodzica jest rękawica baseballowa oraz rękawiczki do odbijania. Do tego dochodzą takie elementy jak: kask, sprzęt łapacza oraz pałka do obijania – te z powodu ceny są na wyposażenia klubu. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, by mieć to w własnym wyposażeniu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia baseballowe?

Mateusz Mleczko: Jak w każdym klubie obowiązuje u nas składka miesięczna w wysokości około 30,00 zł. Dochodzi do tego koszt opłacenia licencji około 30,00 zł/rok oraz badań sportowych, ewentualnie dopłat do wyjazdów na turnieje oraz obozy sportowe lub dopłata do sprzętu baseballowego.

 

Nr telefonu kontaktowego: 724 125 394.