Zajęcia piłkarskie w Akademii Olympic Wrocław - Piłkarskiej Akademii Mistrzów Dariusz Sztylka & Krzysztof Wołczek przedstawia dla nas p. Konrad Łągiewczyk.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z piłką nożną?

Konrad Łągiewczyk: Od 3 lat.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia piłkarskie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Konrad Łągiewczyk: Nie, w klubie w każdym roczniku są prowadzone 2 grupy pod kątem stopnia zaawansowania i aktualnej sprawności fizycznej (grupa biała jest dla początkujących adeptów, grupa niebieska dla zaawansowanych). Staramy się aby każde dziecko trenowało w grupie na swoim poziomie, dzięki temu nie będzie narażone na przykre doznania (np. kiedy dziecko mocno odstaje od kolegów i wszelkich zabawach przegrywa wszystkie rywalizację biegowe, z piłką, itp.)

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia piłkarskie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Konrad Łągiewczyk: Dzieci w wieku 3, 4 oraz 5 lat przez pierwsze treningi są obserwowane przez trenera prowadzącego przede wszystkim pod kątem skupienia i rozumienia komunikatów. W przypadku, kiedy trener stwierdzi, że dziecko ma z tym problemy to może podjąć decyzje o opóźnieniu udziału w treningach (rodzic otrzymuje informację, aby zgłosić się na zajęcia za 6 miesięcy, kiedy dziecko poprawi się w tym aspekcie).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach piłki nożnej?

Konrad Łągiewczyk: Nie, każdy rodzic zapisując dziecko wypełnia deklarację członkowską, w której potwierdza brak przeciwskazań do treningów. Treningi pod kątem aktywności fizycznej są zbliżone do lekcji wychowania fizycznego, w związku z tym wymagania nie są wygórowane.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Konrad Łągiewczyk: Tak, dzieci już od 3, 4 roku życia mogą uczestniczyć w zawodach sportowych (m.in. Festiwalach Sportowych, Piłkarskich dla Przedszkolaków). Należy pamiętać, aby w/w imprezy miały charakter przede wszystkim zabawy. Nie wyłaniamy zwycięzców, każde dziecko jest nagrodzone drobnym upominkiem, medalem czy dyplomem za udział.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach piłki nożnej? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Konrad Łągiewczyk: Dzieci poprzez udział w treningach piłkarskich uczą się: współpracy w grupie rówieśniczej, rywalizacji, radzenia w sytuacji ponoszenia porażek, samodzielności, wytrwałości w dążeniu do opanowania nowych umiejętności ruchowych, systematyczności, kreatywności, pewności siebiei otwartości.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy piłka nożna jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Konrad Łągiewczyk: Nie, do 12 roku życia 99,9 % dzieci które uprawiają piłkę nożną nie doznają poważnych kontuzji (co roku mamy od 2-3 zgłoszonych urazów - m.in. skręcenie kostki, złamanie ręki na 1300 zawodników trenujących).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody piłkarz?

Konrad Łągiewczyk: Od 12 roku życia, kiedy dzieci wchodzą etap dojrzewania przede wszystkim w wyniku nagłego wzrostu dochodzi do poniższych kontuzji: nadwyrężenie mięśni przednich i tylnich uda, nadwyrężenie mięśni przewodzicieli, przeciążenia w stawawach kolanowych.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych piłkarzy?

Konrad Łągiewczyk: W zależności od wieku proponujemy poniższy czas zajęć:

- dzieci w wieku 3-5 lat: 45-50 minut zajęć dwa razy w tygodniu;

- dzieci w wieku 6 lat: 60 minut zajęć dwa razy w tygodniu;

- dzieci w wieku 7-12 lat: 75 minut zajęć 2-3 razy w tygodniu.

Należy pamiętać, że w dniach, kiedy nie ma treningu dzieci powinny brać udział w innych aktywnościach (m.in. jazda na rowerze, zajęcia na basenie, gra w piłkę na podwórku, jazda na rolkach, itp).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego piłkarza?

Konrad Łągiewczyk: Strój sportowy (getry, spodenki i koszulka), ortalion (kurtka przeciwdeszczowa), dres (bluza + długie spodnie), buty do grania w piłkę („korki”), torba, bidon.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego piłkarza?

Konrad Łągiewczyk: Wszystkie elementy wskazane w poprzedniej odpowiedzi.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia piłki nożnej?

Konrad Łągiewczyk: 120,00-130,00 złotych na miesiąc.

 

Nr telefonu kontaktowego: 530 999 241