Odpowiedzi udziela: mgr Justyna Skowrońska (nauczyciel wychowania fizycznego, instruktor pływania, ratownik WOPR)

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z pływaniem?

Justyna Skowrońska: Myślę, że naukę pływania można rozpocząć w wieku 5 lat, ponieważ na tym etapie dziecko rozumie już, co przekazuje mu instruktor i potrafi wykonać powierzone mu zadania. Oczywiście do niczego nie powinno się dziecka zmuszać. Nauka pływania w tym wieku najlepiej przebiega w niewielkich grupkach. W zajęciach wykorzystuję się różnego rodzaju sprzęt, tj. deseczki, makarony, krążki do wyławiania, które uatrakcyjniają zajęcia i są pomocne w nauce poszczególnych elementów.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia pływackie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Justyna Skowrońska: Sama nauka pływania a pływanie sportowe to wielka różnica. Pływać nauczyć się może każde dziecko bez względu na jego postawę, czy wygląd. Jeżeli jednak chodzi o pływanie sportowe - bardzo pożądanymi cechami jest wysokość, szczupłość, rozpiętość ramion (mierzona od palca do palca przy rozciągniętych rękach), wielkość i długość dłoni, które nie tylko zwiększają powierzchnię pociągnięcia, ale także zmniejszają częstotliwość ruchów i zwiększają efektywność pracy rąk w wodzie. To samo odnosi się do wielkości stóp.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia pływackie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Justyna Skowrońska: Mówiąc o pływaniu sportowym ważnym elementem jest motywacja oraz zaangażowanie w trening, czyli stałe doskonalenie swoich umiejętności. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wola zwycięstwa, z którą po prostu trzeba się urodzić.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach pływackich?

Justyna Skowrońska: Pływanie jest jedną z najzdrowszych form aktywności. Przeciwwskazaniami są przewlekłe choroby układu oddechowego. Nie powinno się korzystać z basenu również w przypadku schorzeń skóry, uszu, gardła i nerek, to jednak są tylko zalecenia. Obserwując dzieci, można zauważyć, że te które przychodzą z lekkim katarem, doskonale sobie radzą, są bardziej odporne i uczęszczają na zajęcia regularnie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Justyna Skowrońska: Myślę, że rywalizacja jest doskonałą motywacją, jednak dziecko nie powinno dążyć do wygranej „po trupach”. W rywalizacji zawsze są wygrani i przegrani. Dziecko powinno posmakować zarówno wygranej jak i porażki. Uważam, że dziecko zamiast porównywać się z innymi, powinno porównywać się z samym sobą (co umiałem a co umiem teraz). Jeżeli dziecko samo chce wziąć udział w zawodach, jestem jak najbardziej za tym, jednak nie rozumiem i uważam to za ogromny błąd, gdy rodzic chce tego bardziej niż samo dziecko. Myślę, że lepiej jest zachęcać do współpracy zamiast marnować czas i siły na myślenie, jakby tu pokonać przeciwnika.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach pływackich? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Justyna Skowrońska: Myślę, że dziecko uczęszczające na różnego rodzaju zajęcia sportowe doskonale radzi sobie z samodyscypliną, nie poddaje się przy pierwszym napotkanym problemie. To także nabywanie nawyków zdrowotnych, dbałość o siebie, o swoje zdrowie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy pływanie jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Justyna Skowrońska: Jest na pewno mniej kontuzjogenne od gier zespołowych, czy innych sportów kontaktowych. Jednak wbrew pozorom pływacy również ulegają kontuzjom.

Mowa tu o długotrwałym i częstym trenowaniu a nie o samej nauce pływania. Także nieodpowiedni dobór sprzętu oraz niewłaściwe wykorzystanie go może wpływać na kontuzje młodych pływaków.

Myślę, że odpowiednim stwierdzeniem będzie przysłowie ”sport to zdrowie”, jednak z uwzględnienie: „co za dużo, to nie zdrowo” 

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody pływak?

Justyna Skowrońska: Najczęściej doznawane urazy podczas pływania lokalizują się w kończynach górnych, czyli barki, łokcie i mięśnie je otaczające oraz stawy kolanowe. Tak jak już wcześniej wspomniałam, nie dotyczy to osób korzystających z pływalni 3 czy 4 x w tygodniu, tylko osób długotrwale i często trenujących.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych pływaków?

Justyna Skowrońska: W zależności czy dziecko dopiero uczy się pływać, czy doskonali już poznane elementy. Od tego czy pływa dla przyjemności, czy przygotowuję się do startu w zawodach. Optymalna częstotliwość zajęć to na pewno 3x w tygodniu, ale jest to zależne od umiejętności młodego pływaka.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego pływaka?

Justyna Skowrońska: Na pewno jest to strój kąpielowy, dla dziewczynek najlepiej jednoczęściowy, okularki pływackie i czepek, na jednych pływalniach wymagany, na innych nie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego pływaka?

Justyna Skowrońska: Jeżeli jest to już dziecko w jakimś stopniu pływające, można zafundować takiemu pływakowi płetwy, ale to kwestia do przedyskutowania.

Pływając w płetwach dochodzi do dużego obciążania stawów skokowych, dlatego ważne jest opanowanie odpowiedniej techniki ruchu ciała i nóg, aby nie dopuścić do przeciążenia czy kontuzji stawu skokowego. Można wyróżnić wiele rodzajów takich płetw:

- krótkie - stosowane głównie do treningów;

- średniej długości - stosowane podczas nurkowania oraz w ratownictwie wodnym;

- długie oraz monopłetwy - stosowane raczej do pływania pod wodą oraz przez osoby uprawiające freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia pływackie?

Justyna Skowrońska: W zależności od zajęć. Lekcje indywidualne to koszt koło 30,00-50,00 zł za 45 min. Zajęcia grupowe ok. 300.00-400,00 złotych za ok. 10-15 zajęć (wejście na basen jest już wliczone w koszt zajęć). Ceny są podane jedynie orientacyjnie. Warto sprawdzić ceny takich zajęć na poszczególnych pływalniach.