Organizacyjny aspekt zajęć tenisa stołowego w UKS "Żaki" Taranów przedstawia dla Nas trener - Marek Biernat, będący również trenerem koordynatorem w Kadrze Polski Niepełnosprawnych – Polski Związek Tenisa Stołowego.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z tenisem stołowym? Marek Biernat: Generalnie rozpoczynam pracę z dziećmi w wieku 6 – 7 lat , ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby dołączyć do grupy w starszym wieku. Jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne jest to różnie.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia tenisa stołowego powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne? Marek Biernat: Ważne parametry to sprawność ogólna i koordynacja, ale te cechy w miarę zajęć treningowych można rozwijać i kształtować. Jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne, to głównie zależy nam na chęciach a możliwości fizyczne pozwalają na kształtowanie zawodnika w zależności od niepełnosprawności (np. wózek , porażenie nóg , rąk itp.).

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia tenisa stołowego powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne? Marek Biernat: Zarówno wśród dzieci „pełnosprawnych” i „niepełnosprawnych” bardzo ważna cecha to cierpliwość i waleczność w osiągnięciu umiejętności, które wymagają czasu i pracy.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach tenisa stołowego? Marek Biernat: Jeżeli lekarz nie zabrania, to nie widzę przeciwwskazań do uprawiania tenisa stołowego.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej? Marek Biernat: Tak, jak najbardziej tak. W miarę posiadania coraz większych umiejętności dzieci powinny brać udział w rywalizacji w różnych formach (dzieci to bardzo lubią). Po około 2 latach można dzieci posyłać na Turnieje różnej rangi.

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach tenisa stołowego? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa? Marek Biernat: Główna cecha to radzenie sobie ze stresem, pogodzenie się z ewentualną porażką, ważna jest także koncentracja. Bardzo ważne jest, aby dziecko nauczyło się systematyczności, co przydaje się później w dorosłym życiu.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy tenis stołowy jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym? Marek Biernat: W szkolenie dzieci i młodzieży raczej nie, ale na najwyższym poziomie sportowym wzrasta ryzyko urazów przeciążeniowych (bark, łokieć, kręgosłup, kolana w związku z permanentnym ruchem skrętnym całego ciała).

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody tenisista? Marek Biernat: Przy odpowiednim prowadzeniu w okresie początkowym, nie grożą żadne kontuzje.

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych tenisistów? Marek Biernat: W okresie początkowym zajęcia prowadzone są 2 -3 razy w tygodniu po 1,5 godziny. W Kadrze Niepełnosprawnych  Juniorów w czasie obozów zajęcia prowadzone są 2 razy dziennie po 2 godziny + zajęcia na basenie i saunie.

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego tenisisty? Marek Biernat: Rakietka, buty, spodenki i koszulka.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego tenisistę? Marek Biernat: Obuwie na zmianę z przyczepną podeszwą (to bardzo ważny aspekt związany z poruszaniem się przy stole), strój sportowy + specjalnie dobrana rakietka (musi mieć odpowiednio okładziny, ciężar i mniejszą rączkę).

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia tenisa stołowego? Marek Biernat: U mnie w Klubie UKS nie ma żadnych opłat. W Kadrze Niepełnosprawnych również nie ma żadnych opłat.

 

 

Telefon kontaktowy: 502035691