Na pytania dot. nauki jazdy konnej odpowiada nam p. Anna Dymek z Jeździeckiego Klubu Sportowego "Equi Verso" z Jastrzębia Zdroju. 

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z jazdą konną?

Anna Dymek: Wiek tutaj nie ma większego znaczenia, bardziej rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Na kucach mogą jeździć najmłodsze dzieci, jednak muszą rozumieć komendy i hasła wypowiadane przez trenerów czy instruktorów. Najczęściej spotykany wiek w szkółkach jeździeckich 9-13 lat.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia jazdy konnej powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Anna Dymek: Dziecko powinno być na tyle samodzielne, aby przy drobnej pomocy dać radę konia lub kuca wyczyścić i przygotować do jazdy, a także wykonać wszystkie niezbędne czynności po jeździe.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia jazdy konnej powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Anna Dymek: Posłuszeństwo względem trenera czy instruktora, umiejętność słuchania, bezdyskusyjne wykonywanie poleceń.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach jazdy konnej?

Anna Dymek: Epilepsja. Wszelkie inne choroby podlegają pod hipoterapię.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach jazdy konnej? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Anna Dymek: Cierpliwość, sumienność, empatia, samozachowanie, przestrzeganie zasad.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy jazda konna jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Anna Dymek: Na poziomie rekreacyjnym, jazda konna nie jest bardziej kontuzyjnym sportem od każdego innego. Natomiast kiedy wchodzimy już na wyższy pułap tzn. skoki przez przeszkody i starty w zawodach (co wiąże się ze zwiększoną liczbą treningów 5-6 razy w tygodniu), wtedy sport ten bywa kontuzyjny. Nie mniej jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa i stosowaniu sprawdzonych metod postępowania z koniem, zagrożenie to można sprowadzić do minimum.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept jazdy konnej?

Anna Dymek: Różne, wszelkiego rodzaju zwichnięcia, skręcenia czy nawet złamania, stłuczenia. Najbardziej narażone są stawy: nadgarstkowy, skokowy i kolanowy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów w ramach nauki jazdy konnej?

Anna Dymek: Ilość zajęć/godzin treningowych uzależniona jest od tego, co z danym dzieckiem chcemy osiągnąć i jak szybko dane dziecko nabywa umiejętności. Każdy z nas jest indywidualnością i dla każdego należy dostosować odpowiedni tok nauczania. Wskazana jest częstotliwość przynajmniej 1-2 razy w tygodniu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adepta jeździectwa?

Anna Dymek: Podstawą bezpieczeństwa jest kask z trzypunktowym zapięciem pod brodą chroniący głowę. Dalej - odpowiednia odzież: „bryczesy” lub inne spodnie raczej miękkie i przylegające do ciała, koszulki lub bluzy niezbyt luźne, buty z cholewą zakrywające staw skokowy (sztyblety) oraz „sztylpy” (specjalne ochraniacze na łydkę, najczęściej z naturalnej lub sztucznej skóry), dodatkiem są rękawiczki ze skórzanymi wstawkami w odpowiednich miejscach.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć dziecko przed rozpoczęciem nauki jazdy konnej?

Anna Dymek: W szkółkach jeździeckich z reguły dostępne są kaski i palcaty (baciki), pozostałą część ubioru należy zakupić samemu, z przyczyn higienicznych zaleca się także zakup swojego kasku.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia jazdy konnej?

 

Anna Dymek: Koszty są zróżnicowane, w zależności od klubu czy stajni, ceny za godzinę jazdy konnej wahają się od 30,00-60,00 zł z instruktorem, profesjonalne treningi od 50,00 zł wzwyż, składka wpisowa do klubu ok. 50,00 zł + miesięczna składka członkowska 15,00-50,00 zł (jednak członkostwo w danym klubie wiąże się z posiadaniem własnego konia).