Zajęcia łyżwiarstwa figurowego w UKŁ "Spin" w Katowicach przedstawia pani Magdalena Domagała.

 

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z łyżwiarstwem figurowym?

Magdalena Domagała: Łyżwiarstwo figurowe jest dyscypliną wczesnej specjalizacji. Nasi najmłodsi zawodnicy mają 4 lata. Oczywiście istniej możliwość dołączenia do zajęć w późniejszym wieku.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia łyżwiarstwa figurowego powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Magdalena Domagała: Poza ogólna sprawnością fizyczną nie są wymagane jakieś specjalne predyspozycje fizyczne. Łyżwiarstwo samo w sobie jako sport kształtuje posturę i strukturę mięśniową dzieci, włącznie ze zwiększeniem gibkości, wytrzymałości i elastyczności. Szczególnie zalecane jest dzieciom, które mają jakiekolwiek wady postawy, gdyż angażuje wszystkie grupy mięśniowe.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia łyżwiarstwa figurowego powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Magdalena Domagała: Najważniejsze, żeby dziecko zainteresowało się tą dyscypliną. Zazwyczaj początki bywają najważniejsze, dziecko musi wytrzymać na lodzie w chłodzie i niejednokrotnie upadając, rodzic musi wygospodarować czas i przyjechać z dzieckiem. Naprawdę na tym etapie musi to być praca zespołowa, która później będzie podstawą rozwoju.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach łyżwiarstwa figurowego?

Magdalena Domagała: Jeżeli dziecko jest sprawne fizycznie, nie ma przeciwskazań. Oczywiście chęć uprawiania łyżwiarstwa wyczynowo można skonsultować z lekarzem sportowym. W późniejszym etapie jest to okresowo wymagane.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach łyżwiarstwa figurowego? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Magdalena Domagała: Łyżwiarstwo poza nieocenionym wpływem czysto fizjologicznym (siła mięśni, stabilność, dynamika) uczy koncentracji, dyscypliny i motywacji. W tym sporcie bez ambicji i zacięcia nie można osiągnąć sukcesów. Mam świadomość, że nie każdy chce zostać wyczynowcem, a jedynie „uprawiać sport” i również dla takich osób prowadzimy nasze zajęcia w ramach „Szkółki”. Co ciekawe, żeby motywacja dziecka była większa, udostępniliśmy również zajęcia dla dorosłych amatorów. Tym sposobem wzmacniamy relacje między dzieckiem a rodzicem.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy łyżwiarstwo figurowe jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Magdalena Domagała: Łyżwiarstwo w tej materii nie odbiega zasadniczo od każdego innego sportu. Najważniejsze to w początkowym etapie zadbać o komfort i bezpieczeństwo dziecka – kask, rękawiczki, ubranie „na cebulkę”, paczka chusteczek. Gdy dziecko opanuje już podstawy jazdy w tym techniki bezpiecznego upadania i wstawania ryzyko niweluje się do „standardowego”.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept łyżwiarstwa figurowego?

Magdalena Domagała: Najbardziej niebezpieczne są sytuacje, gdy dziecko nie ma kasku i rękawiczek. Jeżeli zapewnimy te podstawowe parametry najbardziej dokuczliwe będzie jedynie „smarkanie nosa” i chwilowy brak mamy/taty. W początkach nie ma zbyt wielu przeciążeń, dziecko nie wykonuje wysokich skoków czy złożonych piruetów, dlatego pierwsze lata nauki przebiegają bezproblemowo.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów w ramach nauki łyżwiarstwa figurowego?

Magdalena Domagała: Zajęcia na lodzie dla małych dzieci trwają optymalnie 60 minut do 3 razy w tygodniu. Do tego dochodzi raz w tygodniu 1 godzina gimnastyki oraz baletu/tańca.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego łyżwiarza?

Magdalena Domagała: Podstawą jest strój pozwalający na swobodne poruszanie się dziecka, ale jednocześnie nie powodujący nadmiernego przegrzewania. Sugerujemy ubierać dziecko „na cebulkę”. Do tego oczywiście rękawiczki oraz kask (istnieje możliwość wypożyczenia).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć dziecko przed rozpoczęciem nauki łyżwiarstwa figurowego?

Magdalena Domagała: Poza łyżwami, najlepiej figurowymi – z „ząbkami”, nie wymagamy większych inwestycji (na pierwsze zajęcia można przyjść z dowolnymi łyżwami). Również łyżwy można wypożyczyć przed zajęciami. Jeżeli dziecku spodoba się łyżwiarstwo, wtedy docelowo warto przemyśleć zakup własnego sprzętu w czym doradzą nasi instruktorzy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia łyżwiarstwa figurowego?

Magdalena Domagała: W naszym Klubie, przygodę z łyżwiarstwem można zacząć już od 20,00 zł za zajęcia lub bezpłatnie jeżeli posiadają Państwo kartę Multi Sport. W sytuacji wyselekcjonowania do grupy wyczynowej, co wiąże się automatycznie z większą ilością treningów na lodzie i poza nim, koszt miesięczny członkostwa, sprzętu oraz wyjazdów na zawody może wahać się już w granicach kilkuset złotych.

 

Nr telefonu kontaktowego: 507120842.