Zajęcia nauki pływania dla dzieci i młodzieży w Akademii Dobrej Formy z Rybnika przedstawia nam pani Monika Nowak.

 

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z pływaniem?

Monika Nowak: W Akademii Dobrej Formy zajęcia grupowe prowadzimy nawet od 5 roku życia, natomiast zajęcia indywidualne proponujemy już od najmłodszych lat.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia pływackie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Monika Nowak: Nie, zajęcia pływania na poziomie podstawowym przeznaczone są dla każdego. W pełni rozwijają narządy ruchu oraz całą koordynację ruchową. Pływanie pozytywnie przyczynia się do korekcji i kompensacji wad postawy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia pływackie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Monika Nowak: Dziecko nie może być zbyt strachliwe. Mile widziany jest kontakt z rówieśnikami. Podczas nauki pływania bardzo ważna jest pewna dojrzałość intelektualna, która pozwoli na rozumienie i wykonywanie poleceń instruktora. Podczas zajęć z najmłodszymi zajęcia prowadzone są w formie zabawy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach pływackich?

Monika Nowak: Jedynym przeciwskazaniem jest brak zgody lekarza ze względów zdrowotnych.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Monika Nowak: Oczywiście, zdrowa rywalizacja rozwija u najmłodszych chęć walki, wiary w siebie, a przede wszystkim przestrzegania zasad i reguł. Zachęca do dalszego rozwoju i poprawy wyników. Uczy prawidłowej postawy podczas wygranej, ale również przegranej. Elementy rywalizacji można wprowadzać od najmłodszych lat podczas małych gier i wyścigów w basenie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach pływackich? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Monika Nowak: Zapisując dziecko na zajęcia pływania, czy też inne zajęcia sportowe uczymy systematyczności, dokładności, sumienności oraz co najważniejsze, kształtujemy postawę prozdrowotną.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy pływanie jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Monika Nowak: Wręcz przeciwnie! Pływanie jest dyscypliną, która nie obciąża aparatu ruchu, wręcz przeciwnie, pomaga w rehabilitacji i dojściu do pełnej sprawności. Jest idealnym sposobem na ruch w wieku poproduktywnym.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych pływaków?

Monika Nowak: Elementarna nauka pływania 2 razy w tygodniu. Doskonalenie techniki, podstawowy trening w klasach 1-3 od 3 do 4 razy w tygodniu 1,5-2h. Natomiast prawidłowy trening pływacki powinien wzrastać w zależności od wieku i etapu treningowego.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego pływaka?

Monika Nowak: Strój pływacki, czepek, okularki pływackie (nie maski do nurkowania), klapki.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego pływaka?

Monika Nowak: Nie ma konieczności zaopatrywania dziecka w sprzęt pływacki. Na rynku jest bardzo duży wybór przyborów do pływania, ale nie są one konieczne podczas zajęć w szkole pływania, która dysponuje takim sprzętem. Nasza firma posiada różnego rodzaju deski do pływania, makarony, wiosełka, płetwy, przybory do wyławiania oraz różne zabawki uatrakcyjniające zajęcia. Posiadamy także sprzęt specjalistyczny dla zaawansowanych pływaków.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia pływackie?

Monika Nowak: Zajęcia indywidualne oraz korekcja wad postawy mieszczą się w przedziale 30,00 zł – 60,00zł. Nasza firma oferuje kursy grupowe, gdzie cena za 20 lekcji to ok 369,00 złotych. Dzieci i młodzież uczęszczająca do naszej akademii pływackiej płacą 25,00 zł/trening. Jak widać ceny są zróżnicowane, ale dzięki temu realne dla każdego.