Organizacyjne tajniki zajęć siatkarskich dla dzieci i młodzieży przybliża nam p. Mateusz Mikołajczak z Akademii Piłki Siatkowej TPS Rumia.

 

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z siatkówką?

Mateusz Mikołajczak: Większe znaczenie ma wiek biologiczny, budowa ciała dziecka, która pozwala na bezpieczne trenowanie siatkówki, bez ryzyka zrobienia sobie krzywdy. Jest to wiek z przedziału 6-10 lat. Mówimy tu oczywiście o zabawach pod kątem siatkówki, a nie o profesjonalnym trenowaniu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia siatkarskie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Mateusz Mikołajczak: Wszystko zależy od tego czy oczekujemy od dziecka osiągnięcia w przyszłości poziomu wyczynowego - wtedy należy uwzględnić specjalnie predyspozycje fizyczne takie jak: szczupła budowa ciała, wysoki wzrost, długie kończyny, budowa leptosomatyczna oraz dobra koordynacja ruchowa. Natomiast siatkówkę w formie rekreacyjnej może trenować każde pełnosprawne dziecko.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia siatkarskie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Mateusz Mikołajczak: Przy długotrwałym treningu każdej dyscypliny zespołowej są wykształcane u dziecka potrzebne cechy psychiczne i społeczne. Na starcie najważniejsze są chęci do pracy nad sobą.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach siatkówki?

Mateusz Mikołajczak: Jeśli lekarz nie wyrazi zgody na taką formę aktywności fizycznej.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Mateusz Mikołajczak: Tak. Dzieci powinny się oswajać z rywalizacją od samego początku.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach siatkarskich? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Mateusz Mikołajczak: Cierpliwość, wytrwałość, konsekwencja, praca nad sobą, umiejętność pracy w zespole, komunikacja, radzenie sobie ze stresem.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy siatkówka jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Mateusz Mikołajczak: W formie wyczynowej tak, gdyż obciążenia są bardzo duże i nie wszystkiemu da się zapobiec. W formie rekreacyjnej nie, ale tylko wtedy gdy wszystko odbywa się pod kontrolą przeszkolonego trenera.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody siatkarz?

Mateusz Mikołajczak: Wybicia palców, skręcenia stawów skokowych, przesilenia: kolan, pleców i stawów barkowych.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych siatkarzy?

Mateusz Mikołajczak: Dla małych dzieci dopiero zaczynających przygodę z siatkówką będzie to maksymalnie 90 minut, do 3 razy w tygodniu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego siatkarza?

Mateusz Mikołajczak: Podstawowo: koszulka, spodenki, buty na halę.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego siatkarza?

Mateusz Mikołajczak: Nakolanniki siatkarskie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia siatkówki?

Mateusz Mikołajczak: Są instytucje organizujące treningi za darmo, jak również pobierające opłatę, która jest bardzo zróżnicowana, ale nie powinna przekroczyć 100,00 złotych miesięcznie.