Zajęcia w klubie MULKS JUVENIA GŁUCHOŁAZY przedstawia nam pani trener - Magda Wolak.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z lekkoatletyką?

Magda Wolak: Najmłodsze dzieci mają po 6 lat jednak grupa wiekowa zaczyna się od I – II klasy szkoły podstawowej. Są to najmłodsze dzieci, które bardzo chętnie przychodzą na zajęcia.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia lekkoatletyczne powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Magda Wolak: Oczywiście predyspozycje są ważne, jednak w tak młodym wieku udział w zajęciach jest na poziomie gier i zabaw lekkoatletycznych, więc każde dziecko można zapisać, ponieważ ruchem przede wszystkim przeciwdziałamy otyłości.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia lekkoatletyczne powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Magda Wolak: Absolutnie nie cierpliwość. Rodzice zapisujący dzieci na zajęcia przede wszystkim wspominają o dużej pobudliwości dzieci i ich energii. W każdej grupie znajdują się różne charaktery (z przewagą tych nadruchliwych).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach lekkoatletycznych?

Magda Wolak: Przeciwskazań jest niewiele. Są to ciężkie choroby: serca lub płuc. Przy najmniejszych wątpliwościach należy skonsultować z lekarzem pediatrą.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Magda Wolak: Dzieci lubią rywalizację. Wszystko zależy od trenera w jaki sposób im to przedstawi - czy jako wyznacznik typu: „musisz wygrać”, czy „robimy to dla dobrej zabawy i liczy się udział”. Ja preferuję ten drugi sposób współzawodnictwa. Sama z doświadczenia wiem, że wtedy przegrana nie jest odbierana negatywnie. Dzieci rywalizują już od 6 roku życia również i u mnie w klubie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach lekkoatletycznych? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Magda Wolak: Zalet uprawiania sportu, jaką jest lekkoatletyka jest chyba najwięcej spośród dyscyplin sportowych. Bieganie i ćwiczenia koordynacji sa podstawą do późniejszego życia sportowca. Uczy się systematyczności, wytrwałości, współpracy w grupie, a najważniejsze czego nabywa na zawodach, to jak poradzić sobie ze stresem. Ponieważ dzieci często się stresują przed biegiem, rada trenera wtedy jest bezcenna, trzeba poklepać po plecach i powiedzieć dobre słowo. Mnie lekkoatletyka uczyniła silniejszym człowiekiem, wspaniale kształtuje charakter i uczy pracowitości

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy lekkoatletyka jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Magda Wolak: Lekkoatletyka wydaje mi się najmniej kontuzjogennym sportem, porównując ją np. do piłki nożnej czy koszykówki, gdzie jest kontakt z innym zawodnikiem. Tutaj nie mamy kontuzji.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody lekkoatleta?

Magda Wolak: Zdażają się przeciążenia stawów czy mięśni, różne naciągnięcia, ale to może się zdażyć w każdym sporcie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych lekkoatletów?

Magda Wolak: Dzieci najmłodsze mają treningi dwa razy w tygodniu po 1,5 godziny, natomiast starsi już 3 razy w tygodniu po 1,5 godziny.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego lekkoatlety?

Magda Wolak: Zimą na pewno odzież termiczna, getry lub dres, bluza, ortalion, opaska na głowę, rękawiczki, adidasy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego lekkoatletę?

Magda Wolak: Lekkoatletyka jest najtańszym sportem. Oprócz stroju dzieci nie potrzebują żadnego sprzętów. To w gestii trenera jest zorganizowanie np. piłek lekarskich, pałeczek sztafetowych czy innych przyborów , które zwykle mamy na halach gimnastycznych.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia lekkoatletyczne?

Magda Wolak: No i tu mamy najtańszą formę sportu, ponieważ odkąd istnieje „Lekkoatletyka dla każdego„ – jako program rządowy, to zajęcia są bezpłatne. Natomiast w klubach to jest róznie od składek 10,00 złotych za miesiąc, są to opłaty symboliczne na działalność klubu.

 

Nr telefonu kontaktowego: 608046896.