Szczegóły organizacji zajęć golfa dla dzieci i młodzieży w Postołowo Golf Club przedstawia nam instruktor - p. Krzysztof Lewandowski

 

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z golfem?

Krzysztof Lewandowski: Można zaczynać nawet w wieku 4 lat, ale optymalnie będzie w wieku 6-7 roku życia. Wszystko i tak zależy od wieku rozwojowego dziecka. W młodszych grupach więcej jest zabaw niż samego golfa.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia golfowe powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Krzysztof Lewandowski: W początkowej fazie zajęć golfowych zupełnie nie patrzymy na predyspozycje fizycznie. Naszym celem jest wszechstronny rozwój fizyczny dziecka. Dopiero w późniejszym czasie, przy wstępnej selekcji, takie cechy jak szybkość czy budowa ciała mają znaczenie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia golfowe powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Krzysztof Lewandowski: Zasadniczo, jest jak w przypadku cech i predyspozycji fizycznych, Na początku dziecko musi chcieć i dobrze się bawić, a dopiero później samodyscyplina, cierpliwość, czy opanowanie przybierają na znaczeniu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach golfowych?

Krzysztof Lewandowski: U dzieci jest mało kontuzji, ale przy braniu pod uwagę poważniejszych treningów, powinniśmy zwrócić uwagę na kondycję aparatu ruchu, głównie kolan, łokci, kręgosłupa i nadgarstków.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Krzysztof Lewandowski: W odpowiednim momencie tak. Wiek jest trudny do określenia i nie jest wyznacznikiem. Bardziej należy spojrzeć na poziom rozwoju lub charakterystykę grupy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach golfowych? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Krzysztof Lewandowski: Wiele jest takich elementów. Możemy rozpocząć od wszechstronnego rozwoju, przy dobrze prowadzonym treningu, po dobre wychowanie. Golf to nie tylko sport i ruch, to również etykieta i zasady zachowania się.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy golf jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Krzysztof Lewandowski: Każdy aktywny sport niesie ze sobą ryzyko kontuzji. Golf jednak, moim zdaniem, jest mało kontuzjogenny, o ile trening jest dobrze prowadzony.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody golfista?

Krzysztof Lewandowski: Jak wspominałem powyżej, to, co najbardziej w golfie „pracuje” to: kręgosłup, łokcie, nadgarstki, kolana, ale kontuzje są rzadkie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych golfistów?

Krzysztof Lewandowski: Golf jest jak każda inna dyscyplina. Praca to wynik. Zależnie od poziomu gracza możemy zacząć od 2-3 zajęć w tygodniu a skończyć na niemal codziennym treningu. Golf zabiera dość dużo czasu... Uważam, że grupa „juniorów” w treningu powinna być na polu minimum 3 razy w tygodniu po 2 godziny.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego golfisty?

Krzysztof Lewandowski: Koszulkę z kołnierzykiem (tzw. polo), spodnie z materiału, wygodne buty oraz czapkę z daszkiem.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego golfistę?

Krzysztof Lewandowski: Na początku nie potrzebujemy nic, bo cały sprzęt dają przeważnie kluby. Kolejny krok to własne kije, pół lub cały zestaw wraz z torbą. Do dobrej zabawy na początku wystarczą nam 3-4 kije.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia golfowe?

Krzysztof Lewandowski: Koszt zajęć w naszym Klubie to 50,00 złotych/miesiąc i obejmuje on 4 godzinne spotkania z instruktorem. W cenie jest instruktor, sprzęt i wejście na pole. Lekcje indywidualne dla juniora to również koszt ok. 50,00 złotych, ale tu doliczamy wypożyczenie kijów (10,00-30,00 złotych) oraz piłki lub wejście na pole. Koszt całodziennej gry na akademii golfa wynosi zaledwie 60,00 złotych.