Zajęcia w JKS Umiastów przedstawia p. Ida Rocka - manager klubu sportowego.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z jeździectwem?

Ida Rocka: Najmłodsze dzieci rozpoczynające u nas jazdy na lonży mają około 8-9 lat.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia jeździeckie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Ida Rocka: Dobra kondycja jest ważna, jak w każdym sporcie. Warto także pamiętać, że konie mają określone możliwości dźwigania, więc dopasowanie wagowe dziecka jest ważne zwłaszcza przy wyborze kucyków.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia jeździeckie powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Ida Rocka: Konie są doskonałymi terapeutami, jednak dzieci o dużej nadpobudliwości mogą mieć problemy z koncentracją, cierpliwością podczas godzinnych zajęć.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach jeździeckich?

Ida Rocka: Najważniejsze, by dziecko nie miało stwierdzonych chorób kręgosłupa wykluczających z możliwości uprawiania sportu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Ida Rocka: Zależnie od psychiki dziecka – rywalizacja to zawsze dobre rozwiązanie na zmotywowanie dzieci do dalszej nauki.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach jeździeckich? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Ida Rocka: Konie uczą nas decyzyjności i pewności siebie – stajemy się dla nich przewodnikami. Uczymy się także empatii i dobrego traktowania zwierząt.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy jeździectwo jest w Pani/Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Ida Rocka: Jak każdy sport.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów jeździectwa?

Ida Rocka: Optymalnie dla widocznego efektu wzrostu umiejętności warto rozpocząć od 2 razy w tygodniu. Początkowo od lonży 30 minut, później 60 minutowych zajęć.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adepta jeździectwa?

Ida Rocka: Początkowo wystarczą leginsy (długie spodnie) i buty z wystającym obcasem (sztyblety).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego adepta jeździectwa?

Ida Rocka: Pierwszym zakupem powinien być obowiązkowo kask do jazdy. Kolejnym spodnie do jazdy (bryczesy) oraz buty i sztylpy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia jeździeckie?

Ida Rocka: Miesięcznie są to koszty rzędu 250,00-500,00 zł. Oczywiście zależy to od częstotliwości jazd i poziomu zaawansowania jeźdźca.

 

Nr telefonu kontaktowego: 506-406-040