Zajęcia badmintona w Sekcji Badmintona AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przedstawia dla nas trener - p. Dariusz Kołodziej

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z badmintonem?

Dariusz Kołodziej: Przekrój wiekowy dzieci rozpoczynających przygodę z badmintonem jest zróżnicowany. Aby osiągnąć sukces sportowy, treningi należy rozpocząć w wieku 5-6 lat (głównie jest to zabawa, ćwiczenia ogólnorozwojowe i adaptacyjne). Oczywiście rozpoczęcie przygody z badmintonem może nastąpić w każdym wieku. Badminton staje się dyscypliną coraz bardziej popularną. W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwinął się ruch amatorski. Jest wiele turniejów dedykowanych zawodnikom, którzy tą dyscyplinę uprawiają amatorsko. Rozgrywane są nawet Mistrzostwa Polski Amatorów.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia badmintona powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Dariusz Kołodziej: Rozpoczynając trening badmintonowy nie ma specyficznych wymagań motorycznych. W późniejszym okresie zawodnicy posiadający cechy wrodzone takie jak: szybkość, zwinność, gibkość, skoczność i koordynację ruchową za zwyczaj osiągają wyższy wynik sportowy. Należy jednak zauważyć, że cechy te zawodnicy wypracowują także w trakcie treningów. Jak ktoś kiedyś powiedział sukces sportowy to 90% pracy na treningach i 10% talentu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia badmintona powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Dariusz Kołodziej: Jak w każdym sporcie tak i badmintonie wynik sportowy jest uzależniony od ilości treningów. Więc cierpliwość i praca na treningach po kilku latach niewątpliwie przyniosą rezultaty w postaci wyniku sportowego. Do tego dochodzi stres związany z rywalizacją sportową i wymaganiami trenerów. Zawodnik badmintona powinien więc wykazać się odpornością na zmienne warunki. Należy również wskazać, iż zarówno dzieci jak i rodzice powinni wykazać się odpowiednią organizacją życia codziennego. Trzeba przecież pogodzić pracę, naukę i uczestnictwo w treningach. Badminton jest sportem dość wymagającym. Najlepsi zawodnicy trenują dwa razy dziennie do tego dochodzą wyjazdy turniejowe i zgrupowania.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach badmintona?

Dariusz Kołodziej: Przede wszystkim takim przeciwwskazaniem są różnego rodzaju problemy zdrowotne związane z dysfunkcjami ruchowymi. Przystępując do regularnych treningów badmintonowych należy skontaktować się z lekarzem, który wystawi odpowiednie zaświadczenie . Jest to wymóg Ustawy o Sporcie i zapewne każdy z trenerów prowadzących zajęcia z czasem będzie prosił rodziców o takie zaświadczenie. Aczkolwiek w coraz większej liczbie klubów prowadzone są treningi dla osób niepełnosprawnych. Dzięki sukcesom polskich zawodników para-badmintona na arenie międzynarodowej także w tej grupie badminton zyskuje na popularności.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Dariusz Kołodziej: Oczywiście. Poza chęcią współzawodnictwa, która drzemie praktycznie w każdym, udział dzieci w zawodach umożliwia poznanie innych zawodników. Przyjaźnie zawarte na zawodach pozostają na lata. Turnieje klasyfikowane PZBad są organizowane już dla dzieci w wieku poniżej 9 lat.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach badmintona? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Dariusz Kołodziej: Badminton jest sportem ogólnorozwojowym. Poza cechami motorycznymi badminton uczy cierpliwości i organizacji. Zawodnicy, którzy trenują po kilka lat potrafią pogodzić treningi i wyjazdy z nauką (pracą). Cechy te na pewno pomagają w życiu codziennym. Badminton uczy także refleksu i spostrzegawczości co w przyszłości pomoże choćby w prowadzeniu samochodu. Badminton pomaga również w walce z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Wpływa też długofalowo na poprawę metabolizmu glukozy w organizmie – potrafi skutecznie zdyscyplinować wzmożoną syntezę cukru w wątrobie, co jest szczególnie ważne w profilaktyce cukrzycy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy badminton jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Dariusz Kołodziej: Jak każdy sport. Szczególnie w przypadku zawodników profesjonalnych, gdzie przeciążenia przy starcie do lotki i zatrzymaniu są duże. Kontuzje zdarzają się w każdym sporcie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept badmintona?

Dariusz Kołodziej: Zazwyczaj są to skręcenia ( podkręcenia) w stawach skokowych.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów badmintona?

Dariusz Kołodziej: Początkujący adept badmintona powinien zacząć od co najmniej 2-3 treningów tygodniowo trwających po 1,5 godziny. Z czasem liczba treningów wzrasta do 4-5 tygodniowo.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adepta badmintona?

Dariusz Kołodziej: Nie ma specjalnych wymagań co do stroju dzieci rozpoczynających treningi badmintonowe. Wystarczy koszulka, spodenki i odpowiednie obuwie. Najistotniejszym elementem stroju dla osób rozpoczynających zabawę z badmintonem niewątpliwie są buty. W obecnej chwili jest wiele firm na rynku, które oferują obuwie specjalistyczne do gry w badmintona.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego adepta badmintona?

Dariusz Kołodziej: Jak wspomniałem przede wszystkim buty. Zazwyczaj kluby, w których odbywają się zajęcia badmintona posiadają rakiety, które udostępniają młodym adeptom badmintona we wstępnej fazie treningów. Przed zakupem obuwia najlepiej skontaktować się z trenerem prowadzącym zajęcia. Na pewno coś doradzi. Większość z trenerów współpracuje z przedstawicielami firm produkujących sprzęt do badmintona.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia badmintona?

Dariusz Kołodziej: Zazwyczaj opłata miesięczna uzależniona jest od ilości treningów w tygodniu. W naszym klubie opłaty miesięczne rozpoczynają się od 90,00 zł przy jednym treningu tygodniowo. Do tego dochodzi roczna składka członkowska, której wysokość uzależniona jest od wariantu ubezpieczenia NNW. Z czasem mogą dochodzić koszty związane z wyjazdami na obozy sportowe, zgrupowania i zawody. Zawodnicy osiągający wyniki sportowe mogą liczyć na częściowe lub całkowite dofinansowanie wyjazdów.

 

 

Nr telefonu kontaktowego: 668-179-408