O zajęciach golfa dla dzieci i młodzieży tym razem opowiada nam p. Filip Naglak - członek PGA Polska, drugi trener kadry narodowej juniorów.

 

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z golfem?

Filip Naglak: Przygodę z golfem można już rozpocząć w wieku 3 czy 4 lat, oczywiście nie będą to zajęcia czysto golfowe a gry i zabawy z elementami golfa i dopiero w późniejszym etapie rozwoju golfa będzie w nich coraz więcej. Najważniejsze jest, aby dziecko rozwijało się harmonijnie i ogólnie - spokojnie i systematycznie poznawało grę w golfa. Oczywiście sprzęt do zajęć z najmłodszymi jest plastikowy i dopiero w wieku 8-9 lat można zacząć myśleć o trochę cięższych kijach.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia golfowe powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Filip Naglak: Absolutnie nie. Dokonywanie jakiejkolwiek selekcji u dzieci jest niewłaściwe ze względu na ich bardzo dynamiczny rozwój i ciągle zachodzące na tej płaszczyźnie zmiany.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia golfowe powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Filip Naglak: Nie, tutaj też nie dokonywałbym żadnej selekcji.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach golfowych?

Filip Naglak: Nie znam takich. Jednak jeśli są jakieś problemy natury zdrowotnej u dziecka, należy skonsultować to z lekarzem.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Filip Naglak: Wszystko zależy od etapu na jakim aktualnie są. Oczywiście dzieci powinny rywalizować, bo to lubią i zawsze nawet w formie zabawy będą rywalizować np. kto uderzy dalej itp. Jednak rywalizacja na początku nie powinna stanowić celu. Dzieci muszą się uczyć potem trenować a na końcu rywalizować i wynik tej rywalizacji nie powinien mieć większego znaczenia. Dopiero w dorosłym wieku sportowca rywalizacja będzie najważniejsza.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach golfowych? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Filip Naglak: Uczy się systematyczności, pilności i poświęcenia. Dokładnie tak jak w innych sportach. Dodatkowo w golfie ważna jest nauka etykiety, czyli dobrego zachowania oraz samodyscypliny i uczciwości, gdyż grając sami sobie sędziujemy. Sama gra w golfa uczy działania w sytuacjach stresowych, szybkiej koncentracji i przejścia w stan relaksu, co na pewno ma także pozytywne odzwierciedlenie w życiu codziennym.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy golf jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Filip Naglak: Wszystko zależy od podejścia instruktora, trenera i samego zawodnika. Jeśli nie przygotowujemy się odpowiednio do gry, czy treningu prędzej czy później, pojawią się kontuzje. Jednak, kiedy mamy wszystko usystematyzowane, nie powinno być z tym problemów.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody golfista?

Filip Naglak: Młodzi golfiści nie mają zazwyczaj żadnych kontuzji, jednak przy złym treningu kontuzje te pojawią się w wieku dorosłym. Najczęściej spotykane kontuzje u golfistów to problemy z plecami, łokciem czy kolanem, ale występuje to dopiero po wielu, wielu latach grania bez odpowiedniego przygotowania. Można temu zapobiec poprzez dobry i przemyślany trening.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych golfistów?

Filip Naglak: Trudno to oszacować, ale powiedzmy 3 treningi w tygodniu dla młodego golfisty powinny wystarczyć. Wszystko zależy od tego jak się trenuje a nie ile. Można mieć dwa efektywne treningi w tygodniu, które dadzą więcej niż 7 dni bycia na polu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego golfisty?

Filip Naglak: Nic szczególnego, przede wszystkim ubranie, które pozwoli mu utrzymywać komfort cieplny i nie będzie przemakało. W lecie koszulka z kołnierzykiem i spodnie wystarczą. Nie możemy przychodzić w dresach i dżinsach na pole, reszta to indywidualny wybór.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego golfistę?

Filip Naglak: Z tym należy poczekać do pierwszych zajęć, kiedy to instruktor powie co należy zakupić. Chodzi o odpowiedni dobór sprzętu, aby nie był za ciężki lub zbyt długi.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia golfowe?

Filip Naglak: Obecnie kluby zaczęły realizować program rozwoju juniorów, w którym to ceny za członkostwo roczne zaczynają się od 150,00 złotych za rok kończąc na 1000,00 złotych na polach mistrzowskich. Dodatkowo trzeba liczyć koszt piłek na strzelnicę, czyli około 7,00 złotych za koszyk 40 piłek. Jeśli chcemy brać indywidualne lekcje, to ich cena zależy już od klubu, gdzie te lekcje są prowadzone.