Tym razem organizacyjne szczegóły zajęć bokserskich dla dzieci przybliża nam p. Konrad Kowal - prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego "Gedeon" z Płocka.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z boksem?

Konrad Kowal: W wieku 12 lat można rozpocząć przygodę z boksem. Natomiast dopiero od 13 roku życia dopiero można toczyć walki na ringu. W naszym klubie prowadzimy zajęcia dla dzieci od 7 – 8 roku życia, jednak nie są to zajęcia z boksu, lecz ogólnorozwojowe z elementami sztuk walki.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia bokserskie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Konrad Kowal: Myślę, że dyscyplina sportu tutaj nie gra większej roli. Tak jak w boksie, tak i w innych dyscyplinach sportu, wiadomo, że lepiej jeśli dziecko ma sprawną koordynację ruchową, motorykę ciała czy gibkość.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia bokserskie powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Konrad Kowal: Wiadomo, że boks jest specyficzną dyscypliną sportową, w której mamy bezpośredni kontakt z przeciwnikiem. Na pewno ważne jest, aby dziecko, które nauczy się boksować potrafiło odróżnić trening i walkę w ringu od zwykłej agresji. Cierpliwość, konsekwentność, pewność siebie, organizacja, dyscyplina, odpowiedzialność to cechy, które na pewno pomogą w wytrenowaniu zawodnika, ponieważ jest to sport indywidualny.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach bokserskich?

Konrad Kowal: Zaburzenia zdrowotne głowy, serca, układu nerwowego.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Konrad Kowal: Tak, ale myślę, że w boksie jest to odpowiednio ustalona granica, która wynosi od 13 roku życia.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach bokserskich? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Konrad Kowal: Dziecko trenujące boks na pewno nabiera pewności siebie, wiary we własne umiejętności, nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Dodatkowo „dobrze ułożone” dziecko będzie potrafiło opanować agresję, ponieważ zwiększy się świadomość krzywdy. Boks wymaga także samodyscypliny, która zawarta jest w elementach diety, treningu i walki w ringu. Dziecko nabiera także odpowiedzialności za drugą osobę, podczas ćwiczeń w parach.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy boks jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Konrad Kowal: Myślę, że nie tylko boks jest sportem kontuzjogennym, Każdy sport w pewnym momencie jest sportem kontuzjogennym. Na pewno boks należy do jednych z najbardziej ze względu na bezpośredni kontakt z przeciwnikiem.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody bokser?

Konrad Kowal: Zwichnięcia nadgarstków. W późniejszym wieku, mnie więcej od 15 – 16 roku życia dochodzą pęknięcia/złamania nosa.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych bokserów?

Konrad Kowal: 3 razy w tygodniu trening po 1,5 godziny.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego boksera?

Konrad Kowal: Obuwie sportowe, spodenki, koszulka, bluza sportowa, rękawice (podczas pracy w parach), bandaże – owijki (usztywniające i zabezpieczające nadgarstki), ochraniacz na zęby (podczas pracy w parach), kask (podczas pracy w parach), suspensoria (podczas pracy w parach).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego boksera?

Konrad Kowal: W rękawice bokserskie, ponieważ rękawice są jak skarpety.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia bokserskie?

Konrad Kowal: Składka członkowska, miesięczna nie powinna przekraczać 50 zł, jednak często jest tak, że koszty wynajmu sali przez kluby są bardzo wysokie i wtedy składki dochodzą do 100 zł za miesiąc.