Lekkoatletykę dla dzieci przedstawia dla nas właściciel firmy RUN-FUN, trener PZLA - Dominik Kopeć.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z lekkoatletyką?

Dominik Kopeć: Jeśli dziecko jest samodzielne oraz dobrze czuje się w grupie nieco starszych dzieci to myślę, że można zacząć nawet od 5 roku życia. W mojej grupie najmłodsze dziecko ma 4,5 latka.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia lekkoatletyczne powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Dominik Kopeć: W zajęciach dla najmłodszych powinniśmy się kierować jedynie upodobaniami dziecka. Od 13-14 roku życia można już zauważyć predyspozycje siłowe, szybkościowe czy wytrzymałościowe.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia lekkoatletyczne powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Dominik Kopeć: Jeśli chodzi o zajęcia w grupie dziecko przede wszystkim musi być usamodzielnione i nie może biegać co chwilę do rodzica na widownię, gdyż to nie pomoże w sprawnym przeprowadzeniu zajęć przez trenera. Każda szanująca się firma/klub powinna pozwolić przyjść na pierwsze zajęcia bezpłatnie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach lekkoatletycznych?

Dominik Kopeć: Każde dziecko powinno posiadać badania od lekarza sportowego o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach sportowych. Lekarz podejmuje decyzję, a trener jest spokojny o swojego podopiecznego, że jest zdrowy i gotowy do zajęć.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Dominik Kopeć: Oczywiście, że tak, lecz nie wszystkie dzieci dobrze znoszą presję zawodów. Nagle z grupy 15-20 osobowej robią się zawody na 200-300 osób. Tak, czy inaczej większość dzieci dobrze reaguje na rywalizację i jest to dla nich dodatkowy bodziec i super zabawa, która pozwala im nabyć nowych umiejętności i pracy pod presją.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach lekkoatletycznych? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Dominik Kopeć: Samodzielność, wytrwałość w dążeniu do celu, praca w zespole.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy lekkoatletyka jest w Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Dominik Kopeć: Jeśli mówimy o sporcie dzieci i młodzieży, to absolutnie nie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody lekkoatleta?

Dominik Kopeć: Kontuzje wynikające ze złego doboru obuwia lub złej techniki wykonywanych ćwiczeń, ale nie zapomnijmy, że podczas zajęć trener czuwa nad swoimi podopiecznymi, a takie kontuzje są bardzo rzadko spotykane.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych lekkoatletów?

Dominik Kopeć: 2-3 razy w tygodniu po 45-60 min jednostki treningowej.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego lekkoatlety?

Dominik Kopeć: Buty z miękką podeszwą oraz strój niekrępujący ruchów, dostosowany do temperatury w hali/lesie/na stadionie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia lekkoatletyczne?

Dominik Kopeć: Jeśli rodzic trafi na program „Lekkoatletyka dla każdego”, to udział w nim jest bezpłatny (I-III klasy SP/IV-VI klasy SP). Niektóre kluby mają również w swojej ofercie takie zajęcia, a ceny oscyluja od 50,00 złotych + wpisowe 100,00 złotych.

W mojej firmie wygląda to następująco: 1 x w tygodniu: 80,00 złotych/ 2 x w tygodniu 120 złotych a wpisowe 50,00 złotych (dzieci otrzymują koszulki oraz prezenty niespodzianki).

 

Nr telefonu kontaktowego: 608552660.