Zajęcia kickboxingu w Wejherowskim Stowarzyszeniu Sportowym przybliża nam pan Rafał Karcz - Trener Kadry Narodowej w Kickboxingu juniorów, prezes Wejherowskiego Stowarzyszenia Sportowego, pomysłodawca i koordynator akcji: Szansa dla Przedszkolaka oraz Zeszyt dla Uczniaka, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Pucharu Polski w kickboxingu, 6-krotny medalista Pucharu Świata w kickboxingu WAKO w formułach walki pointfighting (semi contact), light, full contact, multimedalista zawodów międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych w kickboxingu, mistrz Świata i Europy sztuk walki Federacji WFMC.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z kickboxingiem?

Rafał Karcz: Kickboxing jest sportem ogólnorozwojowym, przyjaznym i bezpieczym, dlatego nie ma raczej dolnej granicy do „zabawy” ze sportem kickboxing. W Wejherowskim Stowarzyszeniu Sportowym prowadzimy grupę pn. „Bambino” w przedziale 4-7, a także wiele grup dziecięcych w wyższej grupie wiekowej. Jesteśmy takż autorami akcji SZANSA DLA PRZEDSZKOLAKA. Prowadzimy zajęcia z kickboxingu dla dzieci (w formie zabawy) już od 3 roku życia.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia kickboxingu powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Rafał Karcz: Kickboxing trenować może każdy. Coraz więcej rodziców wybiera np. tę formę ruchu dla dziecka z wadami postawy itp. jako zajęcia korekcyjne i nie tylko. Oczywiście zwinność, elastycznść, szybkość itp. to dodatkowe atuty, ale nie decydujące. W zajęciach dla dzieci liczy się przede wszystkim dobra zabawa, poczucie komfortu na zajęciach, prawidłowy rozwój psycho-fizyczny poprzez odpowiedni dobór zadań i ćwiczeń dla danej grupy wiekowej oraz pokazanie dziecku, że warto uprawiać sport.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia kickboxingu powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Rafał Karcz: Podczas zajęć grupowych dla dzieci z zakresu kickboxingu kształtowane są m.in. umiejętność współpracy w grupie, nauka zasad fair play, systematyczność itp. Predyspozycje psychiczne i społeczne są ważne, ale nie decydujące, gdyż odpowiednia umiejętność prowadzenia grupy oraz podejście trenera/instruktora, również współpraca na drodze rodzic-trener, a także inne zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz manualne itp. kształtują właśnie u dziecka często predyspozycje odpowiednie do pracy we zespole, w życiu codziennym itp.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach kickboxingu ?

Rafał Karcz: Każdy Klub (jeśli jest Stowarzyszeniem), powinien poprosić rodziców/opiekunów o wypełnienie deklaracji członkowskiej, w której na ogół jest zaświadczenie rodzica o braku przeciwwskazań do udziału dziecka w zajęciach. Do uprawiania sportu w zakresie rekreacji, zabawy itp. nie ma raczej szczególnych przeciwwskazań.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Rafał Karcz: Jeśli chodzi o kickboxing - w Polsce na dzień dzisiejszy dzieci mogą rywalizować w zawodach kickboxingu od 10 roku życia. Są to zawody w formułach walki z ograniczonym kontaktem, w pełnym zestawie ochraniaczy, z szybką ochronną na twarz włącznie. Są to bezpieczne formy rywalizacji, a urazowość jest bardzo znikoma. Moim zdaniem dzieci obierają w porozumieniu i wsparciu z rodzicami/oiekunami „swoją drogę”. U nas w Klubie stawiamy na zabawę, rekreację, ale także uczestnicy zajęć mają możliwość rywalizacji sportowej. Nie jest to jednak naszym priorytetem. To dziecko i rodzic muszą podejmować decyzję o tym, czy brać udział w zawodach, turniejach itp. Trener oczywiście jest głosem doradczym i może zaopiniować i doradzić w tej kwestii.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach kickboxingu? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Rafał Karcz: Umiejętność współpracy w grupie, poczucie odpowiedzialności i kształtowanie systematyczności i bycia zdyscyplinowanym, naukę zasad fair play, zdrowej i uczciwej rywalizacji, wygrywania oraz przegrywania, radzenia sobie z porażkami i motywacją do dalszej pracy, rozwój kreatywności poprzez gry, zabawy ruchowe i inne ćwiczenia, naukę dążenia do realizacji celów i zadań, które stoją przed młodym adeptem sportu, kształtowanie zdolności koncentracji.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów kickboxingu?

Rafał Karcz: Dla dzieci w wieku 4-7 lat prowadzę zajęcia 2 razy w tygodniu po 45 minut. Dla dzieci w wieku 7-10 lat i starszych trening trwa 60 minut w trybie 2 razy w tygodniu. Zawodnicy (grupa przygotowująca się i myśląca o startach w zawodach) powinni trenować minimum 3 lub 4 razy w tygodniu po 75-90 minut.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adepta kickboxingu?

Rafał Karcz: Na początek wystarczy wygodny, lekki strój typu t-shirt i spodenki. Raczej trenuje się bez obuwia, szczególnie jeśli w klubie jest profesjonalna mata do sportów walki. Można zaopatrzyć się w długie lub krótkie spodnie do kickboxingu, czy strój klubowy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego adepta kickboxingu?

Rafał Karcz: W zajęciach dzieci na początek i nadługi czas wystarczą rękawice. U nas w Klubie po dokonaniu formalności, związanych z przynależnością do Stowarzyszenia, otrzymuje się takie rękawice na start. One w zupełności wystarczają. Jeśli chodzi o zaawansowany trening to jest zestaw ochraniaczy: kask, ochraniacz szczęki, ochraniacze stóp i piszczeli, ochraniacz krocza.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia kickboxingu?

Rafał Karcz: Na pewno w Klubie pobierana będzie składka członkowska. W zależności od regionu, klubu itp. składki członkowskie miesięczne w Klubie/Stowarzyszeniu mieszczą się w zakresie 60,00 do 130,00 złotych miesiecznie. W Wejherowskim Stowarzyszeniu Sportowym składka wynosi 90,00 złotych/miesiąc.

W przyszłości przyda się na pewno sprzęt (pełny zestaw to ok. 300,00 zł), ale to już w dalszym etapie szkolenia, po ok. może roku. Można kompletować sprzęt sukcesywnie. Strój klubowy to koszt ok. 150,00 złotych, być może troszkę mniej.

 

 

Nr telefonu kontaktowego: 695-650-914.