Kajakarstwo slalomowe w Krakowskim Klubie Kajakowym przedstawia dla nas trenerka dzieci - pani Katarzyna Smolarska.

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z kajakiem?

Katarzyna Smolarska: Tak naprawdę od 6 lat już może zaczynać, uczyć się podstawowych elementów takich jak wiosłowanie. W naszym Klubie prowadzimy nabór dzieci od lat 8 do 12 roku życia, ale zdarzały się tez przypadki 6-, 7-latków którzy zaczynali wcześniej i pływają do dziś.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia kajakowe powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Katarzyna Smolarska: Żadne predyspozycje fizyczne nie są wymagane, ponieważ wszystkie potrzebne umiejętność dziecko nabiera u nas na zajęciach.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia kajakowe powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Katarzyna Smolarska: Najważniejsze jest to, żeby nie bał/nie bała się wody, ale i z tym problemem jesteśmy w stanie sobie poradzić.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach kajakowych?

Katarzyna Smolarska: By móc uczestniczyć w zajęciach kajakowych, jak i w zawodach sportowych, potrzebna jest zgoda (zaświadczenie) od lekarza sportowego o zdolności do uprawiania kajakarstwa górskiego slalomowego.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Katarzyna Smolarska: Tak powinny, ponieważ w każdym sporcie jest rywalizacja i od najmłodszych lat powinny być przygotowane na to, że ta rywalizacja się pojawi. Natomiast w najmłodszej grupy powinno to być w formie zabawy i bez wywierania presji… bardziej to powinna być rywalizacja samego ze sobą np. Uda Ci się pokonać wszystkie bramki. A sam start na zawodach powinien być nagroda za systematyczne uczęszczanie na zajęcia.

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach kajakowych? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Katarzyna Smolarska: Umiejętności pracy w grupie – dzięki licznym wyjazdom i zajęciom prowadzonym grupowo; pewność siebie – dzięki walce z samym sobą podczas treningów; wysoką sprawność (refleks, koordynacja, szybki czas reakcji ) – ponieważ zajęcia w kajakarstwie slalomowym nastawione są na ćwiczenia ogólnorozwojowe; odporność psychiczną na stres – pływanie po wodzie szybko płynącej potrafi spowodować szybsze bicie serduszka i dzięki temu że na co dzień zawodnicy w tym sporcie zmagają się z warunkami ekstremalnymi, w życiu dorosłym są dużo bardziej odporni na sytuacje stresowe typu – egzaminy, stres w pracy, sytuacje wymagające natychmiastowej reakcji.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy kajakarstwo jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym? Katarzyna Smolarska: Oczywiście, że jest - jak każdy sport ekstremalny. Natomiast nie powinno to nikogo przerażać, ponieważ uczulenie zawodników od najmłodszych lat na ryzyko w tym sporcie, wymusza na nich dokładną i szczegółową rozgrzewkę, dzięki której właśnie nie dochodzi do kontuzji.

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody kajakarz?

Katarzyna Smolarska: Naciągnięcia mięśni, stany zapalne barków (tylko w przypadku nie wykonania rozgrzewki).

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych kajakarzy?

Katarzyna Smolarska: 3-4 razy w tygodniu od 1 do 1,5 godziny.

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego kajakarza?

Katarzyna Smolarska: Strój młodego kajakarza powinien składać się z butów ochronnych (mogą to też być stare trampki) i ubrania, które może się zmoczyć. Każdy zawodnik podczas zajęć dostaje kapok, kask i fartuch.

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego kajakarza?

Katarzyna Smolarska: Na początku wystarczy tylko odzież, natomiast po nabyciu odpowiednich umiejętności, dobrze jest zakupić tylko fartuch ochronnych, by woda nie wlewała się do kokpitu. (koszt ok. 250,00 zł).

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia kajakowe?

Katarzyna Smolarska: Składka miesięczna wynosi 200,00 zł i maleje wraz z dorastaniem zawodnika. Do tego trzeba doliczyć koszty obozów sportowych, w zależności od miejsca i terminu obozu (zima, lato) od 500,00 zł do 1500,00 zł. W zależności od osiąganych wyników są też dofinansowania dla poszczególnych zawodników za zajecie wysokich lokat np. Mistrzostwa Polski.

 

Nr telefonu kontaktowego: +48 661 621 071