Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z gimnastyką?

Wictoria Pętal: Zaczynamy z dziećmi od 4 roku życia - to nasza najmłodsza grupa. Preferujemy jednak zaczynać z dziećmi 5-6 letnimi.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia gimnastyczne powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Wictoria Pętal: Nie, nie ma takiej potrzeby. Nawet jeżeli dziecko nie jest naturalnie gibkie, to dalej jest to coś, czego może się nauczyć. Może się jednak okazać, że będzie musiało się samo dodatkowo rozciągać w domu, by nie odstawać od grupy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia gimnastyczne powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Wictoria Pętal: Jeśli nie mówimy o przygotowaniu się do wyczynowego trenowania - to nie. Wystarczy, że dziecko nie jest bardzo nieśmiałe i potrafi funkcjonować w grupie

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach gimnastycznych?

Wictoria Pętal: Problemy zdrowotne, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, fobia społeczna, duża nadwaga, wady postawy np. skoliozy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Wictoria Pętal: Tak, jak najbardziej, od 6 roku życia.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach gimnastycznych? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Wictoria Pętal: Zwiększa się jego gibkość, siła, uczy się rytmiczności, muzykalności i działania w grupie, poprawia poziom autoprezentacji i dyscypliny.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy gimnastyka jest w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Wictoria Pętal: Tak, jak każdy sport - stopień kontuzjogenności zależy od stopnia przygotowania przez trenera.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody gimnastyk?

Wictoria Pętal: Naciągnięcia, urazy stawów (głównie kolana i łokcie), skręcenia, otarcia, siniaki.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych gimnastyków?

Wictoria Pętal: Dwa razy w tygodniu po godzinie.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego gimnastyka?

Wictoria Pętal: Długi rękaw i legginsy - ubranie generalnie przylegające do ciała. Na początku nie potrzeba żadnego specjalnego stroju.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego gimnastyka?

Wictoria Pętal: Jeśli dziecko chce ćwiczyć w domu, to kostki do rozciągania, gumy oporowe, drabinka, mata do jogi. Jeśli dziecko, chce ćwiczyć na poważnie, wówczas potrzebna będzie też własna szarfa.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia gimnastyczne?

Wictoria Pętal: Dla dzieci ćwiczących gimnastykę to miesięczny koszt zajęć, plus jednorazowy koszt zakupu np. maty do jogi. Zależnie od klubu, może być wymagana opłata członkowska, ale zazwyczaj opłaca się jedynie zajęcia.

 

Nr telefonu kontaktowego: 733 714 444.