DYSCYPLINA: podstawy jazdy na rolkach, freestyle slalom, jazda agresywna na rolkach

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka ze sportami wrotkarskimi?

Paulina Czapla-Muszyńska: Najmłodsi uczestniczy naszych zajęć mają 5 lat. Sporty wrotkarskie nie mają ograniczeń wiekowych, swoje pierwsze kroki na rolkach mogą już stawiać 4-latki. Ważna rolę odgrywają tu predyspozycje indywidualne – dla niektórych dzieci to może być za wcześnie i wtedy naukę jazdy na rolkach trzeba przesunąć w czasie, żeby się nie zniechęciły.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia w ramach sportów wrotkarskich uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje fizyczne?

Paulina Czapla-Muszyńska: Sporty wrotkarskie na początku nie wymagają żadnych predyspozycji. Na pewno łatwiej będzie, gdy dziecko potrafi w miarę kontrolować upadki, jego koordynacja ruchowa jest dobrze rozwinięta.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia w ramach sportów wrotkarskich powinniśmy uwzględnić jakieś specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Paulina Czapla-Muszyńska: W przypadku pierwszych kroków na rolkach zawsze proponujemy pierwsze zajęcia indywidualne. Taka opcja zajęć umożliwi miedzy innymi skupienie się instruktora w 100% na uczestniku zajęć, przekazaniu poprawnej pozycji, dziecko poznaje instruktora, jak mniej więcej mogą wyglądać zajęcia, oswaja się ze sprzętem. Jak opanuje podstawy, może dołączyć do zajęć grupowych.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach w ramach sportów wrotkarskich?

Paulina Czapla-Muszyńska: Brak przeciwwskazań. W przypadku problemów zdrowotnych itp. najlepiej udział w różnego typu zajęciach omówić z lekarzem.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinne Pani zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Paulina Czapla-Muszyńska: Uczestnictwo o zawodach/rywalizacji sportowej to sprawa indywidualna. Jako była zawodniczka (reprezentantka kraju we freestyle slalom) zawsze zachęcam uczestników zajęć do udziału w zawodach. Taki start daje możliwość: poznania nowych osób, które mają taką samą pasję, obyć się z publicznością, stresem, złapanie jeszcze większej „zajawki”. Podczas zawodów można wiele rzeczy podpatrzyć, nauczyć się nowych rzeczy, zmotywować do kolejnych treningów.

Swoich podopiecznych zachęcam też do wyjazdów na zawody w roli obserwatora. To świetna okazja do spotkań, zobaczenia jak zawody wyglądają, czy dziecko widziałoby się w roli zawodnika, dodatkowo motywuje dzieci do zdobywania nowych umiejętności i w większości przypadków zachęca do startów.

Dodatkowo podczas treningów/zajęć zawsze staramy się wprowadzać różnego rodzaju mini zawody, czy ćwiczenia związane z rywalizacją, żeby uczestnicy mogli zobaczyć czy im się to podoba.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach w ramach sportów wrotkarskich? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Paulina Czapla-Muszyńska: Jak każde zajęcia – dzięki sportom wrotkarskim dziecko nabiera nowych umiejętności społecznych, przyjaźnie na lata, pasję, dyscyplinę, dążenie do postawionych celów.

Sporty wrotkarskie mocno rozwijają koordynację ruchową, wzmacnia wszystkie mięśnie, również te głębokie, poprawia sprawność fizyczną. Jak każde zajęcia/treningi wpływają na rozwój samodzielności, samodyscypliny, cierpliwości w dążeniu do celu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy sporty wrotkarskie są w Pani odczuciu sportem kontuzjogennym?

Paulina Czapla-Muszyńska: Jak w każdym sporcie – bez rozgrzewki czy odpowiedniego przygotowania kontuzje mogą się przytrafić. Natomiast, aby trochę temu zapobiec nasi uczestnicy zajęć jeżdżą w pełnym komplecie ochraniaczy (nadgarstki, łokcie, kolana) oraz w kasku. Każde zajęcia zaczynają się rozgrzewką a do trudniejszych elementów, czy nauki trików np. w przysiadzie – odpowiednio się przygotowujemy. Ważne, żeby nie robić wszystkiego naraz, tylko stopniowo.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept sportów wrotkarskich?

Paulina Czapla-Muszyńska: Standardowo – otarcia, obicie z powodu upadku, które się zawsze zdarzają, ale dzięki temu cały czas się uczymy i z czasem wiemy jak upaść na rolkach. W sporcie jestem od 14 lat i nie miałam kontuzji, która by mnie wykluczyła z treningów. Czasem zdarzyło się, że musiałam chwilę odpocząć lub zrobić mniej wymagający trening.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów sportów wrotkarskich?

Paulina Czapla-Muszyńska: Standardowo 1-2 razy w tygodniu. U naszej szkółce zajęcia trwają zawsze 60 minut. W przypadku, gdy już dyscyplina zostanie wybrana i dziecko zdecyduje się na np. starty w zawodach, tych treningów będzie więcej. Dodatkowo zachęcamy do treningów samodzielnych (bez instruktora/trenera).

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adeptka sportów wrotkarskich?

Paulina Czapla-Muszyńska: Powinien to być strój wygodny, nie krępujący ruchów. Najlepiej jeśli jest to strój sportowy.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego adeptka sportów wrotkarskich?

Paulina Czapla-Muszyńska: Zawsze obowiązkowo pełen komplet ochraniaczy (nadgarstki, łokcie, kolana) i kask. Niektóry zakładają jeszcze ochronne spodenki.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia w ramach sportów wrotkarskich?

Paulina Czapla-Muszyńska: Sprzęt rolkowy – rolki, kask i ochraniacze – zazwyczaj już jest i na początek wystarczy.

Jako szkółka dysponujemy wypożyczalnią sprzętu i w ramach naszych zajęć za pożyczony sprzęt płacimy 5 złotych. Dzięki wypożyczalni dajemy szansę za niewielki koszt sprawdzić czy jazda na rolkach nam się spodoba i jaki sprzęt mniej więcej kupić.

Lekcje w 2021 roku kosztują: indywidualna 70,00 złotych, grupowa 35,00 złotych (na zewnątrz) lub 40,00 złotych (sala, obiekty sportowe), pakiet 5 lekcji indywidualnych 300,00 złotych (ważny 50 dni), karnet miesięczny w przypadku zajęć w salach – 140,00 złotych za daną grupę treningową (4 lekcje, ważny 1 miesiąc) – możliwość wykupienia tylko na początku danego miesiąca.

Gdy uczestnik zajęć się wkręci, będzie chciał więcej jeździć – wtedy można myśleć o wymianie sprzętu – tu już sprawa indywidualna – rolki, które nam się sprawdzą i będziemy z nich korzystać długo zaczynają się od 500,00 złotych, w slalomie profesjonalne rolki najlepszych firm można kupić od 2800,00 złotych.

 

 

Nr telefonu kontaktowego: 500 836 018