Jako pierwszy o zajęciach kendo dla dzieci opowiada nam Krzysztof Kaczorowski - 2 dan kedno z Wiślańskiej Sekcji Kendo Genryoku.

 

 

Edyta Pawlak-Sikora: W jakim wieku można rozpocząć przygodę dziecka z kendo?

Krzysztof Kaczorowski: W naszym klubie najmłodsza grupa wiekowa to 6-8 latkowie. W Japonii dzieci zaczynają trenować już w wieku 5 lat W naszych realiach uważam jednak, że jest to za wcześnie. Minimalny wiek to skończone 6 lat.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia kendo powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje fizyczne?

Krzysztof Kaczorowski: Refleks oraz dobra koordynacja ruchowa będzie z pewnością dużym atutem.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy rozważając zapisanie dziecka na zajęcia kendo powinniśmy uwzględnić jakieś jego specyficzne predyspozycje psychiczne lub społeczne?

Krzysztof Kaczorowski: Ze względu na fakt, że w kendo występuje bardzo specyficzna etykieta, której jedną z cech jest poszanowanie partnerów – przeciwników oraz przede wszystkim starszych dobre wychowanie i dyscyplina będzie pożądaną cechą.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy są jakieś przeciwwskazania do udziału w zajęciach kendo?

Krzysztof Kaczorowski: W Kendo bardziej niż siła czy szybkość liczy się technika, dlatego jest to sport dla każdego aczkolwiek ze względu na bardzo wszechstronny wysiłek wymagany jest dobry stan zdrowia.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy dzieci powinny Pana zdaniem uczestniczyć w zawodach/rywalizacji sportowej?

Krzysztof Kaczorowski: Zdecydowanie tak, ale jedynie w ograniczonym – kontrolowanym zakresie. W kendo najmłodsi zawodnicy (6-10 lat) nie rywalizują ze sobą w formie bezpośrednich pojedynków a jedynie prezentując poprawność i jakość wykonywanych technik.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest „wartość dodana” udziału dziecka w zajęciach kendo? - jakich cech nabiera, jakie umiejętności dodatkowo nabywa?

Krzysztof Kaczorowski: Ogólna poprawa sprawności fizycznej, poprawa kondycji. Dziecko uczy się grzeczności, ogłady, wytrwałości, nieustępliwości, poszanowania innych, ale również ekwipunku, którym trenuje.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy kendo jest w Pani/Pana odczuciu sportem kontuzjogennym?

Krzysztof Kaczorowski: Kendo jest sportem mało urazowym. W zasadzie niekontuzjogennym, chyba że przystąpi się do treningu bez rozgrzewki. Ochraniacze i technika uderzeń eliminują jakiekolwiek kontuzje, dzięki temu razem ze sobą mogą ćwiczyć dzieci, młodzież oraz dorośli.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Na jakiego rodzaju kontuzje narażony jest młody adept kendo?

Krzysztof Kaczorowski: W związku z tym, że wszystkie ćwiczenia wykonuje się na bosaka, na początku treningu doskwierać może podrażniona skóra spodu stóp zanim nabierze ona odpowiedniej twardości i „przyzwyczai się” do specyficznej mechaniki ruchu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Jaka jest optymalna częstotliwość zajęć/treningów dla młodych adeptów kendo?

Krzysztof Kaczorowski: Postęp jest wprost proporcjonalny do ilości jednostek treningowych – czym więcej tym lepiej. Minimum 2 razy w tygodniu.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Co powinien zawierać zestaw stroju sportowego młodego adepta kendo?

Krzysztof Kaczorowski: Na początku wystarczy zwykły wygodny strój sportowy, koszulka – t-shirt oraz (koniecznie) długie spodnie dresowe.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Czy i ew. w jaki sprzęt sportowy powinniśmy (jako rodzice) zaopatrzyć małego adepta kendo?

Krzysztof Kaczorowski: Nasz klub na początku wypożycza bezpłatnie potrzebny sprzęt. Z biegiem czasu potrzebny będzie własny miecz bambusowy – shinai i drewniany – bokken oraz tradycyjny japoński strój: obszerne spodnie – hahama, oraz gruba bluza – keikogi.

 

Edyta Pawlak-Sikora: Z jakiego rzędu kosztami finansowymi powinniśmy się liczyć zapisując dziecko na zajęcia kendo?

Krzysztof Kaczorowski: Opłata miesięczna w naszym klubie wynosi 40,00 zł (2 treningi/tydzień), wymagane jest indywidualne ubezpieczenie NNW oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazaniach do rekreacji ruchowej. Sprzęt treningowy klub na początku bezpłatnie wypożycza. Zaawansowany kendoka musi liczyć się z zakupem własnego sprzętu: strój ok 150,00-200,00 zł, 2 x miecz – 80,00 zł/szt., komplet zbroi – 600,00-1200,00 zł.

 

 

Nr telefonu kontaktowego: 888-698-447.