W ramach sposobów na wspólne spędzanie czasu z dziećmi – idealnym patentem jest ... SPACER.

Tym stwierdzeniem nie odkryłam Ameryki! Wiem, ale na co dzień większości z nas kojarzy się on z aktywnością fizyczną emerytów i rencistów, względnie mam czy niań z niemowlakami w wózkach. W istocie tak jest, ale warto to zmienić. Wśród szerokiej oferty usystematyzowanych zajęć sportowych a z drugiej strony, bezkresu pokus biernego wypoczynku w domu przed ekranem komputera lub telewizora, warto rozważyć wprowadzenie wspólnych spacerów z dziećmi do rodzinnego planu dnia czy tygodnia.

Wśród najważniejszych walorów tej najbardziej naturalnej formy ruchu, wymienić można:

  • poprawia układ krążenia, układ kostny i stawowy;
  • poprawia kondycję umysłową;
  • podwyższa odporność organizmu;
  • zapobiega otyłości – w tym pomaga spalić tkankę tłuszczową w pasie tzw. otyłość brzuszną;
  • zapewnia dobry sen i samopoczucie;

Do wspólnego spaceru najlepiej jest się nieco przygotować, to znaczy:

  • dobrać wygodne buty dla wszystkich jego uczestników;
  • wybrać dogodne miejsce – podstawą jest wykluczenie miejskich deptaków wśród chmury spalin. Na wspólny spacer wybierajcie się w zielone miejsca (park, las, spokojna okolica za miastem). Świetnym pomysłem są aleje połączone z placami zabaw, ścieżki zdrowia, czy parki tematyczne.
  • ustalić wspólnie z rodziną czas spaceru – wybrać dzień i jego porę oraz określić czas trwania spaceru. Na uwagę zasługuje również fakt, że rytm marszu powinien być dostosowany do każdej z osób indywidualnie. Nie popędzajmy się nawzajem ani nie spowalniajmy osób, które potrzebują maszerować bardziej energicznie.

 

Jeśli mamy problem z mobilizacją poszczególnych członków rodziny – spacer można sobie ustalić w postaci codziennego odprowadzania lub odbierania dziecka ze szkoły, czy przedszkola, podchodzenia na zakupy do pobliskiego sklepu, piekarni, kiosku z gazetami. Inną opcją jest z kolei połączenie spaceru z innymi formami aktywności – jeśli Ty masz ochotę pospacerować, Twoje dzieci w tym czasie mogą towarzyszyć Ci jeżdżąc na rowerze, hulajnodze lub rolkach. Słowem – ruszajmy się, ta decyzja wróci do nas po jakimś czasie i będziemy wówczas sobie wdzięczni, że dziś zdecydowaliśmy się na pierwszy bądź też kolejny SPACER.